На 25 декември празнуваме Рождество Христово – Коледа. Това е един от най-големите църковни празници в християнския свят.
Празникът започва в ранните часове на 25 декември. Той е своеобразно продължение на Бъдни вечер. На него християните празнуват рождението на Исус Христос.
За католиците и протестантите Коледа е най-почитаният празник. Рождество Христово е един от 20-те църковни празника в България. Празнува се на 25 декември по григорианския и новоюлианския календар, на 6 януари от арменската църква и на 7 януари по юлианския календар.
Народната традиция е свързана с обичая коледуване. Празнично облечените коледари са с накичени с китки калпаци, а в ръцете си носят „шарени тояги”. Времето за Коледа е строго определено от традицията – от полунощ до изгрев слънце по Коледа. Тогава във фолклорните представи се появяват караконджоли, вампири, таласъми и др. свръхестествени същества. Коледарите с песните си имат силата да ги прогонят.
На Коледа всички ходят на църква. Изпълнява се традиционното селско хоро. Великият пост завършва на Коледа и обядът е блажен и много богат. Задължително е поднасянето на баница с разнообразни пълнежи – месо, зеле, гъби, праз, тиква и др. Основните ястия през този и следващите се приготвят от свинско месо.
На Коледа се коля прасе. Масата не се вдига цял ден. Пепелта се съхранява през всички дни от Игнажден до Йордановден, а след това се събира и използва за лечение на различни болести през цялата година.
На коледната трапеза могат да се видят хлябове и питки с различни форми и шарки, които също са свързани с големия празник, и се възпяват в песните на коледарите.
На Коледа имен ден празнуват всички, които носят имената: Емил, Ицо, Ичо, Младен, Радомир, Радомира, Радослав, Радослава, Радостин, Радостина, Христалина, Христо, Христи, Христин, Христина, Христофор, Кристин, Кристина, Кристиян , Кристиана.