Американски хирурзи за първи път успешно трансплантираха генетично модифицирано сърце от прасе на човек, предадоха световните агенции.
Пациентът е 57-годишен мъж с тежко сърдечно заболяване, водещо до смърт. Той беше трансплантиран в университетската болница в Балтимор в Мериленд на 7 януари. Интервенцията е до голяма степен експериментална.
„Тази трансплантация на органи за първи път показа, че генетично модифицирано животинско сърце може да функционира като човешко, без да бъде незабавно отхвърлено“, се казва в изявление на болницата.
Пациентът Дейвид Бенет, жител на Мериленд, се чувства добре три дни след операцията. Той ще бъде наблюдаван през следващите няколко седмици.
Мъжът беше отхвърлен като неподходящ за редовна сърдечна трансплантация във водещи клиники.
„Или щях да умра, или да се подложа на тази трансплантация. Искам да живея. Знам, че това е изстрел в тъмното, но е последният ми избор“, казал пациентът ден преди операцията, цитиран в разпространено от болницата съобщение. Синът му каза пред Асошиейтед прес, че баща му е напълно наясно, че това е единственият начин да оцелее.
Man gets genetically-modified pig heart in world-first transplant https://t.co/G8bKrfceNT
— BBC News (World) (@BBCWorld) January 10, 2022
Дейвид Бенет беше хоспитализиран и прикован на легло през последните няколко месеца. Мъжът се надява да се възстанови и да може да напусне болницата. Американската администрация по храните и лекарствата даде спешно одобрение за интервенцията на 31 декември.
Около 110 000 американци в момента чакат за трансплантация на органи, а повече от 6 000 пациенти умират всяка година, преди да я получат, според официални данни. Миналата година в САЩ са направени над 3800 сърдечни трансплантации.
Експерти казват, че има огромен недостиг на човешки органи, дарени за трансплантации, което принуждава учените да се опитват да намерят начини да ги използват от животни.